Autor Tema: DIY Focus mk2 - Zamjena žaruljica štop svjetala  (Posjeta: 265 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline acmen

• focus preFL
  • Starosjedioc foruma
  • Hrđa addicted
    • Automobil: Focus II 1.8TDCi sport
DIY Focus mk2 - Zamjena žaruljica štop svjetala
« : 06 Siječanj, 2013, 18:48:34 »
Evo pošto je bilo dosta pitanja i nedoumica oko ovog nadasve jednostavnog i još bržeg zahvata odlučio sam napisati jedan DIY koji objašnjava tu radnju ali i nešto više. Znam da će ovo većini biti smiješno ali začudili biste se koliko ima ljudi koji ne znaju kako zamijeniti te koja žaruljica ide odostraga.

Prvo i osnovno potrebno je kupiti žaruljice. U ovom slučaju to je 6kn/kom

Kod mk2FL modela idu pak ovakve žaruljice koje komad koštaju 80 i nešto sitno kn (da, komad, nije tipfeler u pisanju)

Potom dižemo haubu te otpuštamo 2 vijska koji se nalaze na lijevoj strani

Nakon što su vijci skinuti potrebno je upotrijebiti malo sile te iščupai štop koji se sada pak nalazi na dvije tipe. Kada prvi puta skidate far potrebno je jače potegnuti da to sve ispadne ali bez bojazni - ispasti će naposlijetku da se odmah ne obeshrabrite

Nakon što to učinite potrebno je osloboditi same žarulje, što činite laganim zakretanjem, ta naposlijetku plastika štop svjetla je potpuno skinuta te ovako izgleda sa stražnje strane

Ovo vam je gumeni pipac koji odvodi kondenzat (dakle sprečava magljenje) te ujedno služi kao hlađenje. Provjerite da li je zaštopan

Ovako vam izgleda utor koji je zaglavljen u limu te u koji ulazi tipla koja fiksira plastiku štop svjela na strani suprotnoj gdje ga vijci drže

Dakle isto to samo tipla u prvom planu

No na gornjoj strani je došlo do problemčića; očito je da plastični utor nije bio dobro fiksiran u limu te se isti izvukao skup sa/na tipli. Postoji vjerojatnost da takav problemčić u nekim slučajevima nefiksirane tiple MOŽE dovesti do škripanja plastika štopova uslijed niskih temperatura, prelaska preko ravnina i sl. (u što sumnja jedan forumaš)

Znači pažljivo smo kombinirkama svukli taj taostali plastični utor

Te da otklonimo i teoretsku mogućnost ikakvog kasnije škripanja kapnuli smo na unutrašnju stranu kapice par kapi super-ljepila te to zalijepili direkt na karoseriju (dakle plastika je vraćena na svoje mjesto ali ovoga puta zaljepljena tako da više ne postoji teoretska šansa se išta klopoće pod ikakvih uvjetima)

Ovo vam je inače prizor koji ugledate kada plastiku štop svjela skinete dolje

Ovo s lijeve strane je plastični navoj gdje vijci ulaze a sa desne je guma koja je ujedno i distancer (nikakvu drugu funkciju ne vrši)

Kod mene je samo ovo od prljavštine jerbo sam ljetos bio to sve komplet čistio dok vi kada prvi puta to skinete budete našli sve doslovce crno, puno grančica, najraznovrsnije prljavštine, kamenčića i čega već ne tako da se ne iznenadite

No da ne duljim stara žaruljica je vani

A nova žaruljica je postavljena

Iz kabine slijedi kratak test ispravnosti da se ne desi nismo znali kada sve sve sklopi natrag

Eto čak i štop radi  :kava

Opcijalno možete sve vidljive gume (poput kedera, ove gumice ranije spomenute te brtvila gdje izlaze instalacije) premazati glicerinom ili čime već

Gumica/distancer

A oni ambiciozniji mogu ispolirati očišćeni lim te naposlijetku nanjeti voska u dve ruke  :lo:lčina :lo:lčina :lo:lčina

Kada je sve gotovo tada reverzibilnom metodom vratite u plastiku štopa nove žaruljice sa konektorima, provjerite da li ste ih dobro okrenuli te tako zabrtvili spoj samog konektora i unutrašnjosti plastike štop svjetla i onda štop lagano prvo lupite rukama da nasjedne u tiple a vijke pak osjećajno zategnite jer ih šarafite u plastični navoj koji uvijek lako možete provrtjeti.

I to je to

Sretan štop je ispravan štop  :acdc

Offline bo

• Black eyes
  • Administrator
  • Forum Fanatics
  • Petrolhead
    • Automobil: Mondeo MkIV 2,5T Duratec Focus Mk2 FL 1,6 Duratec
Odg: DIY Focus mk2 - Zamjena žaruljica štop svjetala
« Odgovori #1 : 07 Siječanj, 2013, 08:11:51 »
Svaka čast na DIY :top:

Ipak je bolje staviti tu malo voska upravo što i sam kažeš da si tu našao svega i svačega, znači da se vlaga tu zadržava.

Offline Crni Pero

• Starosjedioc foruma
  • Crnji nego ikad
Odg: DIY Focus mk2 - Zamjena žaruljica štop svjetala
« Odgovori #2 : 07 Siječanj, 2013, 10:52:18 »
Ja već vidim kako Boško na ženinom fikusu poskidao štopove (a sve sijalice rade) al polira i vosak u jedno 4 ruke baca!   2funny 2funny 2funny

Svaka čast, znam da na novim autima čak neki u servis voze autiće na izmjenu sijalice pa će vjerojatno dobro doć! Ako ništa drugo možda si eliminirao kojeg cvrčka  :smijeh :smijeh  :top: