Autor Tema: DIY: Promena osvetljenja na glavnom prekidaču za svetla Mondeo mk3  (Posjeta: 241 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline FM III

• Član foruma
  • **
    • Automobil: Panter black Mondeo TDDI 2.0 85kW/115KS 2002.g
Zbog položaja na kome se nalazi glavni prekidaŠza svetla, retko kada sam ga dobro video i rešio sam da promenim njegovo pozadinsko osveljenje.
Njegovo skidanje je veoma lako i da bi ga skinuli moramo prvo otvoriti i izvući kutiju za kasete koja se nalazi ispod samog prekidača.

Kada nju skinemo zavučemo ruku unutra i na samom glavnom prekidaču pritsnemo dve poluge jedna ka drugoj (označene crvenim strelicama na slici) koje drže prekidaŠna svom mestu i gurnemo ceo prekidaŠka napolje. 

Kada je izašao napolje odspojimo konektor pritiskom na dugme (obeležen na slici) sa donje strane  i oslobodimo prekidač.

Da bi otvorili prekidaŠi došli do štampane ploče na kojoj se nalaze LED koje ćemo menjati najbolje je prvo prekidaŠpostaviti u položaj P (pritiskom na dole i okretanje ulevo).

Onda sa zadnje strane prvo razdvojimo poluge koje smo pritskali jednu ka drugoj kada smo vadili prekidač, kako nam ne bi smetao u daljem radu. Onda oslobodimo poklopac na četri mesta (obeleženo na slici) i povučemo da izadje napolje.

Povlačenjem na gore odvojite samo štampanu ploču od ostatka prekidača.

Dok su stare LED na ploči odredite odmah gde su im + i - pošto LED traži oderedjen polaritet i u koju boju ćete ih menjati, biće vam lakše kasnije.

Stare LED pažljivo skidajte kako ne bi oštetili štampanu ploču i kada postavite novu proverite odmah da li radi. Kako bi vam pomogao postaviću slike gde treba dovesti napon da bi odredjena grupa LED radila. Odmah da napomenem za sve je - (minus) na istom kontaktu.
Za osvetljenje kada se upali pozicija rade 6 sijalica obeleženih strelicama, a kontakti su obeleženi crvenim elipsama:

Za osvetljenje kada se da kontakt gore samo 3 sijalice oko malog kruga u štampanoj ploči:

Za osvetljenje upaljenih prednjih maglenki radi 1 sijalica, ja sam namestio žutu na to mesto:

Za osvetljenje upaljenih zadnjih maglenki radi 1 sijalica i nju sam stavio narandžastu:

Ako ste uspešno izmenjali osvetljenje još jednom proverite da li sve LED rade i sve uredno vratite obrnutim redosledom.
U mom slučaju  je to ispalo ovako:

Nadam se da ovo nekom pomoći i srećno sa radovima.

Offline jurinjo

• Stari član
    • Automobil: Ford Focus 1.6 tdci, 2011.
Odg: DIY: Promena osvetljenja na glavnom prekidaču za svetla Mondeo mk3
« Odgovori #1 : 04 Siječanj, 2016, 17:28:27 »
Nemam kaj drugo reći, samo  :top: :top:

Offline RS 2000

• Forum Fanatics
  • Stari alkoholičar
    • Automobil: Ford Mondeo 2.2TDCi
Odg: DIY: Promena osvetljenja na glavnom prekidaču za svetla Mondeo mk3
« Odgovori #2 : 04 Siječanj, 2016, 21:26:47 »
Ma ja ti nis ne kužim, ali posao je odlicno ispao ;)

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
-Nikad ne vjeruj sjaju u očima žene. To je vjerojatno samo svjetlo što prodire kroz njenu šuplju glavu.

Nikola Tesla